
Što se događa kad nestane jedan oprašivač? – lančani učinak u ekosustavu
18. srpnja 2025.Najhladnija rijeka na svijetu teče i kroz Hrvatsku!
Rijeka Neretva je, osim po svojoj ljepoti, poznata i kao najhladnija rijeka na svijetu. Njezin tok dug 225 km počinje u Bosni i Hercegovini, a u Jadransko more ulijeva se u Hrvatskoj, pored Ploča. Izvor joj je ispod planine Jabuke u blizini sela Luka.
Ljetna temperatura gornjeg toka Neretve iznosi samo 7° C, a izvor rijeke smješten na nadmorskoj visini od čak 1227 metara čini je najhladnijom na svijetu.
Prekrasna Neretva protječe dužinom od 205 km kroz Bosnu i Hercegovinu, a sa svojih posljednjih 20 km prolazi kroz Hrvatsku. Neretva je često nazivana “Nilom Balkana”, i to s dobrim razlogom. Poput afričkog Nila, u Europi Neretva stvara jednu od rijetkih delti. U donjem toku kod Metkovića i Ploča, Neretva je formirala deltu koja se proteže na 20.000 hektara. Ispresijecana je poljima, nizinama i slikovitim zelenim površinama. Dolina Neretve nudi i bogati prirodni svijet s oko 310 vrsta ptica. Tu su i neke od ugroženih vrsta poput morskog kulika, patke njorke i bukavca. Cjelokupno ušće sa sprudovima i plićacima, okolne šikare i vodene površine važno je za selidbu, zimovanje i gniježđenje svih ptica koje je nastanjuju. Nekada se granala u dvanaest rukavaca, no danas su, kao posljedica melioracija, ostala samo četiri.
I u cijeloj svojoj dužini Neretva krije nevjerojatno bogatstvo života s više od 1300 različitih biljnih i životinjskih vrsta od kojih su mnoge ugrožene. Brojne su endemske riblje vrste – neretvanska mekousna pastrva, zubatac, pijor, neretvanska uklija i druge – a od biljnog svijeta spomenimo dinarski runolist, hercegovački karanfilić i adrijanski žednjak. Zanimljivi životinjski endemi su i jadranski triton, ilirski daždevnjak te dinarski voluhar. Sve te vrste ovise o čistoći i rijeke koja se, nažalost, mijenja. Postoji više uzroka onečišćenja koje ozbiljno ugrožava ekosustave, od industrije do izgradnje velikog broja hidroelektrana. Istražuje se i zaslanjenje rijeke, a zaključci hrvatskog Laboratorija za fiziku mora pokazuju da će se podizanjem razine mora ugroziti i rijeka i brojne vrste u donjem toku.
Ali nije sve tako crno: razne organizacije rade na očuvanju rijeke i života koji o njoj ovisi, a upravo se provodi veliki projekt s fokusom na uklanjanje zastarjelih barijera na pritocima Neretve, sprečavanje novih malih hidrocentrala na ključnim područjima te uspostavljanje strategija za očuvanje endema. Rijeka Neretva, jedna od najvažnijih rijeka jugoistočne Europe, iznimno je prirodno bogatstvo. Njezina hladna, čista voda, biološka raznolikost i endemske vrste čine je nezamjenjivim dijelom ekosustava. Ona osigurava život brojnim biljnim i životinjskim vrstama, ali i tisućama ljudi koji o njoj ovise kroz poljoprivredu, ribarstvo i turizam. Suočena s velikim prijetnjama zagađenjem, nekontroliranom gradnjom i gubitkom staništa, budućnost rijeke ovisi i o nama. Očuvajmo je!