
Divlji gradovi: Kako manje košnje donosi više života
3. srpnja 2025.
[KVIZ] Poznaješ li staništa hrvatskih endema?
9. srpnja 2025.S prvim toplijim danima i prestankom mrazeva, balkoni i prozori ponovno se pretvaraju u male cvjetne oaze. Ako pritom posegnemo za biljkama koje su prijateljski nastrojene prema pčelama i drugim oprašivačima, ne samo da ćemo uživati u ljepoti njihova cvijeća, već ćemo pomoći i brojnim kukcima – pčelama, bumbarima, leptirima – pružajući im dragocjene izvore peluda i nektara.
Divlje i medonosne pčele, osim što su vrijedne oprašivačice, imaju ključnu ulogu u održavanju prirodne ravnoteže. Nažalost, njihov broj u prirodi sve više opada jer im nedostaje hrane. I najmanji balkon može postati sigurna luka i hranilište ako zasadimo prave biljke.
Biljke koje hrane kukce: razlog više da ih posadite
Osim što ćete stvoriti mali ekosustav na vlastitom balkonu, imat ćete priliku promatrati raznolik svijet kukaca iz prve ruke. A još jedna korisna posljedica: biljkama prijateljskim za pčele privlačimo i njihove "saveznike" – bubamare i zlatooke – koji se hrane štetnicima poput lisnih uši.
Biljke koje pčele obožavaju
Zahvaljujući sve većem interesu za očuvanje prirode, biljke koje pomažu kukcima sve su dostupnije u vrtnim centrima i rasadnicima. Često ćete na samim etiketama pronaći oznake da su pogodne za oprašivače. To vrijedi i za biljke koje vole sjenu – primjerice, begonije ili fuksije koje rado posjećuju bumbari.
Kod izbora se držite jednostavnog pravila: punocvjetne sorte koje izgledaju raskošno često ne nude ništa za pčele. Radije birajte one s otvorenim, „nepunim“ cvjetovima. Među pouzdanim izborom ističu se tratinčice, kadulja, ehinaceja, čestoslavica, slamnati cvijet, lepezasta palma i mnoge vrste mediteranskog začinskog bilja.
Ako želite jednostavno, a korisno rješenje – posijte mješavinu sjemena livadnog cvijeća. Tako će vaš balkon u trenu postati mala oaza za pčele.

I viseće biljke mogu biti korisne za kukce

Zimootporne biljke koje pčele vole

Začini za pčele – i za vaš stol
Što izbjegavati ako sadite za pčele
Nisu sve biljke jednako privlačne pčelama – čak ni one koje na prvi pogled izgledaju raskošno. Vatrena kadulja, mnoge sorte pelargonija i petunija, kao i cvjetovi s dubokim čaškama, često ne nude pčelama ni pelud ni nektar. Ispunjeni cvjetovi poput nekih dalija također nisu najbolji izbor, ali polupuni mogu biti korisni.
No, to ne znači da ih se morate potpuno odreći – slobodno kombinirajte dekorativne biljke s onima koje su korisne za kukce. Tako ćete imati i ljepotu i funkcionalnost u istoj tegli.
Provjerene biljke koje privlače pčele
Evo nekoliko biljnih kombinacija koje možete zasaditi u posudama, a koje će pčelama biti prava poslastica:
- Deveternik (sunčanica), kadulja, sitnocvjetna lobelija – nježne nijanse plave i ljubičaste, pravi magneti za pčele.
- Calibrachoa (milijun zvončića), viburnum (snježna gruda) – dugi period cvatnje i raznolikost boja.
- Smilje i lavanda – mirišljava kombinacija koja će privući i leptire.
- Slamnati cvijet i kamenita trava – cvatu cijelo ljeto i krase rubove posuda.
- Nemezija i sanvitalija – sunčani kutak pun boja i peluda.
Ako svoj balkon pretvorite u mali raj za pčele, ne samo da ćete uživati u njegovoj ljepoti i mirisima, već ćete napraviti i važan korak za očuvanje prirode. Svaka biljka, svaki cvijet – može napraviti razliku.
Tekst temeljen na članku "Bienenfreundliche Balkonpflanzen", objavljenom na službenim stranicama BAUHAUS-a.
Izvorni članak