
Kako napraviti gnojivo od koprive – prirodni eliksir za vaš vrt
30. lipnja 2025.
Divlji gradovi: Kako manje košnje donosi više života
3. srpnja 2025.Obnova biljnog pokrova i povratak autohtonih vrsta ključno je za uspjeh rewilding inicijativa širom svijeta. Biljni svijet stvara temelj za zdrave ekosustave, pružajući sklonište i hranu mnogim životinjskim vrstama. Evo nekoliko uspješnih primjera:
• Rewilding Velebit (Hrvatska) – Rewilding Velebit je dio šire europske inicijative Rewilding Europe i ključni je partner u projektu "Hrvatska Divlja". Njihov rad usmjeren je na revitalizaciju prirodnih staništa na području Velebita kroz vraćanje autohtonih vrsta, poput europskog bizona i konika, te obnovu prirodnih procesa. Poseban fokus stavljen je na očuvanje i proširenje staništa velikih zvijeri, kao i poticanje suživota čovjeka i prirode. Više informacija dostupno je na rewilding-velebit.com.
• Caledonian Forest (Škotska) – Škotska poduzima velike napore kako bi obnovila kaledonske šume koje su gotovo nestale zbog sječe i prekomjerne ispaše. Kroz sadnju autohtonih stabala poput škotskog bora i reintrodukciju populacije jelena, šuma se polako oporavlja i omogućava povratak brojnih biljnih i životinjskih vrsta.
• Sierra de Gata (Španjolska) – U ovoj regiji provodi se rewilding projekt koji podrazumijeva ponovno pošumljavanje nekadašnjih poljoprivrednih površina s autohtonim vrstama poput hrasta plutnjaka i kestena. Obnova vegetacije pomaže u sprječavanju erozije tla i povećava sposobnost krajolika da zadržava vodu, čime se smanjuju rizici od suša i šumskih požara.
• Prairie Restoration (SAD) – Na Srednjem zapadu SAD-a velik dio nekadašnjih prerija uništen je zbog intenzivne poljoprivrede. Programi rewildinga uključuju sadnju autohtonih trava poput indijanske trave (Sorghastrum nutans) i velikog plavog sita (Andropogon gerardii), čime se obnavljaju prirodni travnjaci i podržava bioraznolikost.
• Dingxiang Tree Project (Kina) – Projekt u sjevernoj Kini fokusira se na sadnju autohtonih stabala kao što su topole i vrbe kako bi se suzbila dezertifikacija i vratila plodnost tla. Ovaj pristup omogućava oporavak degradiranih područja i uspostavu zdravih šumskih ekosustava.
• Reforestacija atlantskih šuma (Brazil) – Atlantske šume, koje su nekada prekrivale veliki dio Brazila, danas su smanjene na svega 12% svoje izvorne površine. Inicijative poput sadnje autohtonih stabala, uključujući vrste poput pau-brasila i različitih vrsta smokava, vraćaju vitalnost ovom važnom ekosustavu i podržavaju povratak ugroženih životinjskih vrsta.
Inicijativa „Hrvatska Divlja“, uz podršku Bauhausa, nosi viziju budućnosti u kojoj priroda ponovno diše punim plućima – oslobođena stega ljudske kontrole. Kroz regeneraciju šuma, revitalizaciju rijeka i povratak autohtonih biljnih i životinjskih vrsta, Hrvatska može postati predvodnik u europskom rewilding pokretu.